ליווי תעסוקתי

עבודה מהווה עבורנו חלק מרכזי בחיים של כל אחד מאיתנו ויש לה השפעה רבה עליהם. מעבר למקור פרנסה, תעסוקה משפיעה על מצבנו הנפשי, על הביטחון העצמי, מחזקת משאבים, גורמת לעליה בתחושת השליטה ולעליה בתחושת הערך והשווי העצמי.

התעסוקה היא מפתח לקידום השתלבותם של אנשים עם מוגבלות בעבודה ובחברה.

קבוצת שכולו טוב מסייעת לא.נשים עם מוגבלויות המוכרים בביטוח לאומי עם 40% נכות ומעלה, לחזור לשוק העבודה החופשי על ידי הכשרה תעסוקתית במיזמים החברתיים של הקבוצה, או באמצעות מסלול ישיר לשילוב מידי בשוק הטבעי.

מטרתנו היא להעניק לזכאים הכשרה תעסוקתית מלאה מוכוונת קריירה, הכוללים את כל הכלים הנדרשים לניהול עצמאי של קריירה והתפתחות אישית, בליווי אישי וחליפה בהתאמה אישית לצרכים, כישורים, יכולות ורמת תפקוד של כל אדם, ולהשתלב בהצלחה בשוק הטבעי ביחסי עובד-מעסיק מלאים.

למי ניתן השירות?

כל אדם עם מוגבלות נפשית הזכאי לסל שיקום ממשרד הבריאות ו/או כל אדם המוכר ברווחה עם מגבלות פיזיות, חושיות וקוגניטיביות שונות, מעל גיל 18 ונקבע עבורו לפחות 40% נכות בביטוח לאומי על רקע נפשי/ פיזי/ קוגנטיבי.

ליווי תעסוקתי בקבוצת שכולו טוב

על מנת להכין את האדם להשתלבות המוצלחת ביותר בשוק העבודה החופשי, מציעה קבוצת שכולו טוב מרכזי הכשרה שונים בהם יתנסה ויכיר את עצמו במגוון רחב של אפשרויות תעסוקה, אימון והכשרה המתקיימות במקביל. התהליך ביחידות הוא לבחירת האדם, על פי רצונו האישי, בליווי רציף של אנשי מקצוע.

בנוסף, קיים מסלול המאפשר ליווי מקצועי להשתלבות מידית בשוק הטבעי ללא שלב הכשרה מקדים במיזמי הקבוצה.

מה כולל תהליך הליווי?

הליווי התעסוקתי בקבוצת שכולו טוב מתחיל בבחירה של האדם להשתלב באחת מיחידות המיזמים התעסוקתיים של קבוצת שכולו טוב, בהן מתבצעת עבודה על מיומנויות וכישורי עבודה תוך השתתפות בסדנאות, הדרכות ופרקטיקות הכשרה תעסוקתית.

עם כניסתו של מקבל השירות ליחידה הוא קובע יחד עם המלווה השיקומי שלו תכנית שיקום מותאמת אישית לצרכיו, רצונותיו והעדפותיו.

החל מהרגע בו האדם מעוניין לצאת לעבודה בשוק הטבעי מתחיל גם תהליך ליווי של רכז תעסוקה הנתמכת של היחידה הכולל: מיפוי צרכים, רצונות ויכולות, בניית קורות חיים, חיפוש עבודה אקטיבי, הכנה לראיונות עבודה וליווי לראיונות במידת הצורך. תהליך זה יכול להתחיל מהרגע הראשון של ההשתלבות ביחידה.

מטרת תהליך הליווי בקבוצה היא לסייע לכל אדם להגשים את עצמו, לפתח מסוגלות ומיומנויות מקצועיים המתאימים למקום העבודה שאליו רוצה להגיע, ולהבין כיצד מתמודדים עם כל האתגרים העומדים בדרך מחיפוש עבודה בחוץ, ריאיון עבודה ועד לתחילת העסקה ביחסי עובד- מעביד.

במהלך כל התהליך, ילווה מקבל השירות על ידי הרכז, יהיה זמין לכל שאלה, תמיכה והכנה לקראת השתלבות במקום העבודה.

גם לאחר שמקבל השירות השתלב בעבודה בשוק הטבעי הליווי נמשך. לכל אורך הדרך מקבל השירות נמצא בקשר שבועי עם רכז או רכזת התעסוקה הנתמכת, קיים קשר בין המעסיק לרכז או רכזת התעסוקה הנתמכת והמשך חיזוק מיומנויות העבודה של מקבל השירות. זאת ועוד, האדם עדיין משתייך ליחידה שלו, ויכול להמשיך לפנות לכל אחד מאנשי הצוות המלווים ביחידה, להיעזר בתמיכת העמיתים ליחידה לבוא לבקר ולהשתתף בסדנאות ובאירועים שמקיימת היחידה.

"מודל ההמראה" שמפעילה הקבוצה מיועד לאנשים המעוניינים בליווי מואץ להשתלבות בשוק העבודה הטבעי החל מהיום הראשון לקליטה. במסגרת המודל ניתן ליווי צמוד של רכז תעסוקה נתמכת של אחת מיחידות המיזמים התעסוקתיים ללא השתלבות קבועה בהכשרות ביחידה אך עם אפשרות להתנסות בהכשרה התעסוקתית באופן ממוקד על פי צרכי האדם, ביחידה הקולטת או ביחידות הסמוכות לה, תוך השתתפות בסדנאות והכשרות ובהן עובדים ומחזקים את מיומנויות התעסוקה וקיום פגישות שבועיות עם רכז תעסוקה נתמכת, תוך חיפוש עבודה בשוק הטבעי.

גם במודל זה הליווי נמשך לאורך כל הדרך, כולל השתלבות בשוק העבודה הטבעי, ליווי רציף ומתמשך בשימור מקום העבודה, חשיבה על פיתוח קריירה, קידום בעבודה וכו, ומשאבי היחידה עומדים לרשות מקבל השירות באופן קבוע כל משך הליווי.