מפעל מוגן

- לא מה שחשבתם

“מפעל מוגן” הוא ביטוי למסגרת הכשרה תעסוקתית עבור א.נשים עם חסמים תעסוקתיים  (מגיל 18 ומעלה) המתמודדים עם מגבלה נפשית וזכאים לשירותי סל שיקום ממשרד הבריאות בתחום התעסוקה. מפעל מוגן, מיועד לאנשים שאינם מסוגלים או מעוניינים להשתלב בשוק העבודה הטבעי באופן עצמאי ומעוניינים בהכשרה ותמיכה לצורך פיתוח קריירה ומציאת עבודה.

בעבר, מסגרות התעסוקה המוגנות היו אכן מפעלים- חרושתיים, גדולים ומרוחקים מהקהילה שסיפקו לרוב תעסוקה קבלנית פשוטה ושימשו מקום תעסוקה למספר שעות ביום במטרה לספק תעסוקה בסיסית, ללא חפיפה בין דרישות השוק לבין התעסוקה.

היום ה”מפעלים המוגנים” הפכו ברובם למסגרות הכשרה תעסוקתית מגוונות, הנמצאות בלב הקהילה ומספקות הכשרה פרקטית לתפקידים המותאמים לשוק העבודה שאנו מכירים כיום, כאשר הדגש העיקרי הוא להקנות הכשרות והסמכות מקצועיות, מיומנויות וכישורים רכים וקשים, ערכים וביטחון לפיתוח קריירה והשתלבות בשוק העבודה הטבעי הנוכחי.

בקבוצת שכולו טוב ניתן להשתלב במגוון מסגרות הכשרה תעסוקתיות הנמצאות בלב הקהילה, המהוות הכשרה פרקטית בתפקידים שונים מטבחות, מלצרות, לוגיסטיקה ועד למקצועות הדיגיטל וההייטק, תוך שילוב הכנה, חיפוש והשתלבות בשוק העבודה הטבעי החל מהיום הראשון להכשרה.

קיימות 2 אפשרויות ליציאה לשוק העבודה החופשי עבור אנשים עם מוגבלויות הזכאים לשירותי סל שיקום ממשרד הבריאות בתחום התעסוקה.

האפשרות הראשונה היא השתלבות באחת ממסגרות ההכשרה התעסוקתיות שבקבוצה:

  • TNX- מותג מתנות חברתיות
  • המותגים היצרניים- המפעלים היצרניים שלנו
  • קפה טוב- רשת בתי הקפה החברתיים
  • סיפור חוזר- רשת חנויות ספרי יד שניה
  • דנדשה- רשת חנויות בגדי יד שניה
  • כלב טוב- שירותי הולכת כלבים חברתי
  • ENTER- הסטודיו החברתי הראשון מסוגו לעיצוב גרפי, שיווק, פיתוח ותכנות


במסגרות אלה ניתן לרכוש ידע, ניסיון מקצועי ופרקטי בתפקידים מגוונים כגון: ניהול אתר אונליין מסחרי, לוגיסטיקה, מכירות, שירות לקוחות, מלצרות, מטבח, תפירה, כתיבת תוכן, שיווק אדמיניסטרציה, צילום, עיצוב גרפי, תכנות ועוד, ולפתח מיומנויות תעסוקתיות. משם, לאחר הכנה ותחושת מסוגלות, כל אדם לפי הקצב האישי שלו או שלה- לצאת לחיפוש עבודה בשוק החופשי עם ליווי צמוד של רכזות התעסוקה.

האפשרות השנייה היא להשתלב מידית בשוק הטבעי ללא שלב הכשרה מקדים במסגרות ההכשרה בקבוצה- מודל המראה. מודל זה מאפשר למקבלי שירות המעוניינים להשתלב בשוק העבודה הטבעי לחפש עבודה ובמקביל לתרגל מיומנויות תעסוקתיות במסגרות ההכשרה של הקבוצה.

שתי האפשרויות נועדו לאפשר לאנשים המתמודדים עם מגבלה התנסות ולמידה, רכישת מיומנויות, הכוונה, לספק להם הכשרה מתאימה ולהוות מקפצה לקראת שילובם בשוק הטבעי ובנוסף לתת ליווי צמוד ותמיכה לאורך כל הדרך גם לאחר השמה במקום עבודה.

מטרת השירות היא לאפשר התנסות ולמידה, ולחזק את תחושת המסוגלות העצמית התעסוקתית  ושכלול מיומנויות עבודה בעולם העבודה העכשווי , ולהוות מקפצה להשתלבות בשוק העבודה הפתוח

יחידות ההכשרה של קבוצת שכולו טוב בנויות כך שכל יחידה מהווה למעשה עוגן בקהילה עבור האדם, והוא יכול לבחור להמשיך להשתייך אליה וליהנות מהשירותים השונים שהיא מציעה גם לאחר השתלבות מלאה ומוצלחת בשוק העבודה הטבעי- להגיע ליחידה, להשתתף בקורסים וסדנאות המתקיימים בה, להתייעץ עם אנשי הצוות השונים וליהנות מתמיכת עמיתים של שאר מקבלי השירות ביחידה מקבלי שירות רבים מדווחים כי השתייכות זו מסייעת להם בימים קשים ומאפשרת להם להחזיק מעמד לאורך זמן בהשתלבות בשוק העבודה..

איך תדעו איזו מסגרת תעסוקתית מתאימה לכם?

בקבוצת שכולו טוב קיימות שמונה מסגרות תעסוקתיות, המציעות הכשרה בתפקידים מגוונים המותאמים לשוק העבודה העכשווי בפריסה ארצית בכל רחבי הארץ מהצפון ועד הדרום.

צפו ביחידות ההכשרה שלנו, בדקו איזה תחום יכול לעניין אתכם ויבטא בצורה המיטבית את הכישרונות והיכולות שלכם. קבעו פגישה ביחידות המעניינות אתכם, שוחחו עם אנשים נוספים שמקבלים שירות מאותה יחידה ובקשו לשמוע מניסיונם על תהליך השיקום, השירות והפעילות במקום.

בקבוצת שכולו טוב קיימת הבנה כי לכל אדם יש רצונות, יכולות וחלומות שונים ולכן תכניות השיקום ותהליך ההכשרה יהיה שונה מאדם לאדם כמו כן גם הכלים שיקבל כגון מיומנויות וכישורי עבודה, קורסים, פיתוח ביטחון ועוד, יהיו שונים ובהתאמה מלאה.

ההשתלבות במסגרת תעסוקתית תלויה ברצונות, הכישורים, האופק התעסוקתי של כל אדם. בהתאם לכך, האדם בונה לעצמו תכנית שיקום מותאמת אישית הכוללות הכשרה מקצועית בתחום ומיומנויות עבודה, ומגדיר יחד עם הצוות מטרות ויעדים, עד להשתלבות  לעבודה עצמאית בשוק העבודה הטבעי, תוך ליווי ותמיכה קבועים ורציפים גם לאחר ההשתלבות במטרה לפתח קריירה מוצלחת וארוכת שנים בשוק העבודה.

כל אדם יכול לבחור את ההכשרה המתאימה לו, הכוללת התנסות מעשית וקורסי הסמכה שונים וכמובן, אפשרות להשתלב במגוון משרות בשוק, תוך ליווי ותמיכה קבועים ורציפים.

בחרו את היחידה המתאימה לכם ובואו להשתלב במגוון מסגרות ההכשרה בדרך לשוק העבודה!