יום שני 25/10/2021

מעגלי התמיכה שלי

מיתר יאלר, מספרת לנו מדוע האדם הוא יצור חברתי, וכמה חשובה מערכת התמיכה שאותה הוא מקבל.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

האדם הוא יצור חברתי, בעל צורך טבעי להשתייך לקבוצה וליצור מערכות יחסים עם פרטים בה. החל מרגע לידתו, מעורב האדם במערכות יחסים בין אישיות במסגרות שונות. המשפחה מהווה את מערכת היחסים הראשונה, אשר מספקת עבורו מקור ביטחון פיזי ונפשי. בהמשך עם התפתחותו, האדם מפתח קשרים חברתיים עם יחידים וקבוצות, המצטרפים אל מעגלי התמיכה שלו. 

מעגלי התמיכה שאנו בונים לאורך הזמן, מלווים אותנו ביום יום, גם בתקופות טובות וגם בתקופות קשות. מעגלי התמיכה מהווים מקור עיקרי וחשוב ליכולתנו להתמודד בהצלחה עם קשיים ומצוקות. האפשרויות עם מי להתייעץ, במי להסתייע, על מי לסמוך ולהישען ברגעים קשים, את מי לשתף בהתלבטויות ורגשות ולא פחות חשוב מכך – את מי לשתף בהצלחות ועם מי לשמוח ברגעים הטובים, הן משמעותית ביותר כחלק מתהליך השיקום והצמיחה האישית.

לעיתים, אנו כלל לא מודעים לפוטנציאל הכוחות הקיים בסביבתנו ובנו, וכי באפשרותנו להיעזר בסביבתנו כרשת תמיכה – בני משפחה, בני זוג, חברים, שכנים, עמיתים, מטפלים, מלווים, מדריכים, רבנים, מורים, מכרים, שותפים לחוג, פעילים בבית כנסת וכדומה. 

ישנם משאבים נוספים העשויים להוות עבורנו רשת ביטחון ותמיכה. לדוגמה, ארגונים פורמליים אליהם אנו משתייכים – ביטוח לאומי, חוג, סל שיקום, עמותה, עבודה, מרפאה, טיפול, בית הכנסת, מועדון חברתי, קבוצת תמיכה וכדומה, מתוך היותם חלק מהיום יום שלנו, באופן שגרתי וקבוע. 

כמו כן, גם משאבים פנימיים קבועים בתוכנו, מהווים עבורנו מקור לביטחון ותמיכה. לדוגמה, תכונות וחוזקות עליהם אנו יכולים לסמוך (אומץ, יצירתיות, אמפטיה, יכולת התמדה, שליטה עצמית, הומור, הכרת תודה, רגישות וכדומה).

במה מסייעים לנו קשרים אישיים אלו?

 • הפחתת תחושת הבדידות
 • תחושת שייכות
 • תחושת הזדהות 
 • תמיכה הדדית
 • חיזוק הדימוי והביטחון העצמי
 • שיתוף ולמידה מניסיון אישי
 • שיתוף חוויות ורגשות
 • מקור כוח ותקווה

המודעות לכך שיש ברשותנו רשת תמיכה נרחבת לכל מקרה שנצטרך, עשויה לחזק את החוסן שלנו ולהעצים את תחושת היציבות והביטחון.

גלו את מעגלי התמיכה שלכם  

כדי לגלות מהם מעגלי התמיכה חשוב לענות לעצמנו על מה הם המשאבים המרכיבים את רשת הביטחון והתמיכה שלך. מי הם אותם האנשים המשמעותיים בחייך, עליהם אתה סומך ואליהם אתה פונה כשאתה זקוק להתייעצות, לתמיכה או כשאתה רוצה לחלוק חוויות חיוביות או שליליות. בנוסף, מי הם הארגונים והקבוצות אליהם אתה משתייך בחייך ומה הם המשאבים הפנימיים בתוכך, העוזרים לך להתמודד בהצלחה עם קשיים. 

 1. ציירו שמש על דף
 2. במרכזה רשום את שמך
 3. בעיגולים הריקים מסביב רשמו את מרכיבי רשת התמיכה שלכם. 
 4. אחרי שסיימתם, תוכל לחזור ולהתבונן בשמש זו בכל עת שתרצו ולהיזכר שבכל רגע נתון, יש באפשרותך לפנות ולהיעזר בכל אחד מהשמות המופיעים פה

?האם הכתבה עניינה אותך
1
12

2 תגובות

 1. טוב שיש מערכות , בנוסף למשפחה. כמו סל שיקום שמאפשר חונך, מבלים פלוס, עמיתים. כל כך חשוב. מחכים שיחזרו הפעילויות כמו לפני הקורונה. תקופת הקורונה מוסיפה הרבה בדידות.

 2. חברות עם אנשים לרוב בני משפחה שלהם מתמודד פחות מתפקד ושיתוף בחויות חיים תוך הפרייה הדדית. הקשבה. נותן תמונה רחבה על ההתמודדות מכל הכיוונים. אני חושבת שקשרים בין משפחות חשובים ומהווים מערכת תמיכה הולמת. כולל הקשבה ממושכת ועקבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.