גיוון תעסוקתי

השיח בנושא העסקת אנשים עם מוגבלויות לרוב עוסק ביתרונות השילוב עבור האדם ופחות ביתרונות עבור המעסיק,  בפועל, העסקת עובדים עם מוגבלויות מייצרת הצלחה עסקית חשובה לבעל העסק ולעובדים מסיבות רבות.

בחיי היומיום, אנשים עם מוגבלות מתמודדים לעיתים קרובות עם סטיגמות, קשיים בהשתלבות בשוק התעסוקה הטבעי, קשיים חברתיים, כלכליים ועוד. מחקרים שונים מראים שתעסוקה מעניקה משמעות, משפרת תפקוד יום יומי ובעלת השפעה חיובית על בריאות נפשית. בהתאם, חשיבות תחום התעסוקה אצל אדם עם מוגבלות עשויה להיות מהותית אף יותר מאשר אצל אדם ללא מוגבלות- היא מעלה את הערך העצמי, תורמת לאיכות חיים גבוהה, מסייעת בפיתוח קשרים חברתיים, תורמת להתפתחות עצמאות ומפחיתה בשימוש שרותי בריאות הנפש בקהילה.

אדם עם חסם תעסוקתי המוצא את דרכו בשוק העבודה הופך להיות עצמאי כלכלית, עשוי להזדקק פחות לשירותי הרווחה ואף תורם לתל"ג ומשלם מיסים. זו עסקה משולשת המשתלמת לממשלה, לחברה ולאדם עצמו.

לצד היתרונות הקיימים בהשתלבותם של עובדים עם המוגבלות בשוק העבודה,נראה כי העסקתם מניבה תועלת רבה גם למעסיקים:

שימור וקידום עובדים

בעידן של היום, אחד הנושאים הבולטים ביותר על סדר היום של חברות עסקיות הוא נושא שימור העובדים.  מעסיקים רבים נאלצים כיום להתמודד עם עובדים  המחליפים את מקום עבודתם חדשות לבקרים ומתקשים לשמור נאמנות. לעומתם, עובדים עם מוגבלויות שהשתלבו במקומות עבודה רואים פעמים רבות בהשתלבות זו  הזדמנות ללמוד ולהתפתח בארגון אליו הם שייכים ולכן גם מגלים נאמנות רבה למקום ולמעסיק.  אנו בקבוצת שכולו טוב פועלים לליווי תעסוקתי צמוד בתהליכי החפיפה וההסתגלות  לפני הקבלה לעבודה החדשה ובמהלכה, מה שמסייע לעובדים  להשתלב ולהתמקצע באופן הטוב ביותר בתפקיד שאליו הם מיועדים, לבצע אותו בצורה מיטבית ולהיות מועמדים טובים לקידום בתוך הארגון.

סבסוד ותמיכה של המדינה

בשנים האחרונות גובר הרצון בישראל ובעולם לקדם השתלבות של אנשים עם מוגבלויות במגוון תחומי החיים, ובמיוחד בתעסוקה. התפתחות המגמה בארץ צברה תאוצה החל משנות ה-90. נחקקו חוקים שונים בתחום כגון "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות", "חוק שיקום נכי נפש בקהילה" ועוד.
למרות שהמדינה עיגנה את הנושא בחוק עובדים רבים עם מוגבלויות התקשו עדיין להשתלב בשוק העבודה. בשנים האחרונות,  על מנת לעודד שילוב של עובדים עם מוגבלות המדינה קידמה תמיכות שונות במעסיקים כגון מימון התאמות שהמעסיק מבצע לצורך קליטת עובדים, מכרזים שונים לסבסוד שכר ועוד. חשוב לא פחות, המדינה קידמה שינויים משמעותיים בחוק לרון, באופן  שמפחית את הקשר בין שכר מעבודה לקצבת נכות ויוצר תמריץ חיובי ליציאה או חזרה לשוק העבודה.

השפעה על המרקם החברתי והגאווה הארגונית

העסקת עובדים עם מוגבלויות משפיעה רבות על המרקם החברתי בארגון. לצד פיתוח התחום המקצועי וההישגיות הנדרשת, העסקת עובדים עם מוגבלויות בארגונים מעלה את המודעות לערכים, שלעיתים נדמה שנעלמו מהעולם התעסוקה כמו סולידריות, סובלנות ורגישות הבאים לידי ביטוי ביחסים הבינאישיים במקום העבודה. בנוסף, העסקת עובדים עם מוגבלויות יוצרת פעמים רבות בקרב שאר העובדים גאווה בארגון בו הם עובדים ותחושת השתייכות חזקה יותר.

קידום שינוי חברתי

גיוון תעסוקתי הוא לא רק סלוגן ב"עלון החברה", זוהי הדרך המיטבית לשבור פערים וסטיגמות חברתיות ולאפשר הזדמנות תעסוקתית שווה לכולם. אנשים עם  מוגבלויות מעוניינים וזכאים להזדמנות שווה כדי להוכיח את עצמם ולהוות חלק אינטגראלי מהחברה והחברות חייבות להבין שכיום על מנת להצליח בעולם העסקי יש צורך בגיוון תעסוקתי.

גיוון בתעסוקה מייצר הזדמנויות לגיוס עובדים איכותיים ומעולים ומייצר סביבת עבודה עשירה, בעלת פוטנציאל גבוה לחדשנות וליצירתיות.

העסקתם של אנשים עם מוגבלויות יוצרת מצב של WIN WIN WIN שבו כולם זוכים-המעסיק, הארגון כולו והעובדים עצמם.

במטרה לקדם השתלבות של אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה החופשי, קבוצת שכולו טוב המפעילה מסגרות הכשרה ושיקום תעסוקתי, מסייעת הן למקבלי השירות שלה והן למעסיקים בשילוב טבעי במקום העבודה.

מקבל השירות שלנו השתלב בארגון? הליווי אינו מופסק. לכל אורך הדרך אנו מלווים גם את מקבלי השירות וגם את המעסיק. מקבל השירות והמעסיק נמצאים בקשר רציף עם רכז או רכזת תעסוקה נתמכת, ומקבל השירות ממשיך לקבל תמיכה וחיזוק במיומנויות העבודה.

קבוצת שכולו טוב סייעה בחמש שנים האחרונות להשתלבותם של למעלה מ 1300 אנשים עם חסמים תעסוקתיים בשוק העבודה הטבעי במגוון רחב של ענפים תעסוקתיים.

מבין המעסיקים שכבר עובדים איתנו לתוכלו למצוא את גולן טלקום, EBAY, אלבר, הום סנטר, קסטרו-הודיס,  שטראוס, טלאול, אוניברסיטת ת"א, קופ"ח כללית, יונילוור,  אלקטרה, סופר-פארם, זר פור יו, פוקס, קשת טעמים, אוטומציה, שפיר הנדסה, ישרוטל, H & M ועוד.

"אני מרוצה עד השמיים מהעובדים שהפניתם אלינו, כל העובדים צריכים ללמוד מהם, לא נעדרים, לא מאחרים, משתלבים היטב בעבודה. תענוג!" – מנהל עבודה בחברת תמי 4, שטראוס מים.

סיפורים נוספים של מעסיקים:

אז אם אתם מעסיקים שמעוניינים להעסיק עובדים מעולים שעברו הכשרה מקיפה ומקבלים ליווי תעסוקתי צמוד- ועל הדרך ליצור יחד איתנו תעסוקה שווה וחברה שמאפשרת הזדמנויות פתיחה שוות לכולם, השאירו פרטים כאן: